ENDODONCJA
Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe, polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
Etapy leczenia:
1. usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
2. pomiar długości kanałów
3. chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów, za pomocą odpowiednich płynów oraz narzędzi ręcznych i maszynowych,
4. szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów materiałami biokompatybilnymi.
W przypadku zaniechania leczenia kanałowego dochodzi do silnych objawów bólowych ze strony zęba oraz tworzenia się zmian zapalnych dookoła wierzchołka korzenia.
W nowoczesnej endodoncji do leczenia wykorzystujemy mikroskopy operacyjne – endometry. Są to specjalistyczne narzędzia ręczne lub maszynowe, dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gorącej gutaperki ( najlepszy w chwili obecnej system wypełniania kanałów na świecie, pozwalający również na wypełnienie wszelkiego rodzaju odgałęzień i bocznych kanałów). W końcowej fazie stosowana jest diagnostyka RTG.
Leczenie endodontyczne jest zalecane, gdy u pacjenta występują:
– bardzo głębokie ubytki próchnicze
– martwica miazgi,
– złamanie lub zwichnięcie zęba,
– nieszczelne wypełnienia lub wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie
– uraz, czasem nawet niewielka rysa na zębie, powodująca obumarcie zęba,
– zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
Według wskazań protetycznych, leczenie endodontyczne zalecane jest przed wykonaniem korony lub mostu. Przeciwwskazaniami do leczenia endodontycznego są osoby z grupy ryzyka (choroby serca, naczyń, zaburzenia metaboliczne) oraz osoby ze złą higieną jamy ustnej.
Za mało informacji? Zadzwoń do nas, chętnie odpowiemy na każde pytanie.