Protetyka - stomatologia,estedent ,staszczyk ,implanty

Kontakt

Kielce
ul.Langiewicza 35 oraz Bohaterów Warszawy 6
Rejestracja: (41) 366 38 58
tel.kom. 721-146-298
Email
gabinet@estedent.pl

Protetyka

img27573.jpg

Leczenie protetyczne zalecane jest po utracie naturalnych zębów lub po ich znacznym uszkodzeniu. Polega na odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych poprzez uzupełnienia protetyczne.

Uzupełnienia protetyczne, dzielimy na:
- stałe – nie dające się usunąć z ust (należą do m.in. uzupełnienia ceramiczne – korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej – bardziej estetyczne). Niewątpliwie najlepszym materiałem, który jest obojętny dla tkanek i jednocześnie nie ulega starciu i przebarwieniom jest porcelana, doskonałym, materiałem są także korony i mosty porcelanowe napalone na tytan. Jest on metalem niezwykle wytrzymałym, lekkim, nie przewodzącym temperatury i absolutnie biokompatybilnym, niestety dużo droższym niż porcelana.

- ruchome – stosowane, gdy brakuje korzeni i nie ma możliwości zawieszenia protezy na sąsiednich zębach. Uzupełnienie dające się wyjąć z ust (należą do nich m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, lub acetalowe). Wadą protez ruchomych, jest mniejszy komfort użytkowania, niż w przypadku protez stałych. Jednak dzięki płycie protezy leżącej na wyrostkach zębodołowych siły powstające przy żuciu i gryzieniu rozkładają się na większy obszar, odciążając tym samym słabe lub nieliczne zęby. Elementami utrzymującymi protezę na podłożu są coraz częściej zasuwki, zatrzaski i teleskopy , zastępujące mało estetyczne klamry. Zasuwy i zatrzaski dają bardzo dobry efekt wizualny i unika się tarcia klamer o ząb.

- kombinowane (mieszane), stosowane są głównie w takich sytuacjach, w których nie ma możliwości wykonania protez stałych w pełni odpowiadających kryteriom czynnościowym i estetycznym. Wykonuje się je, jeśli ilość, jakość i rozmieszczenie zachowanych zębów pacjenta uniemożliwia wykonanie uzupełnień stałych, a zęby te powinny być objęte koronami ze względów:
 - Ochronnych (żeby wyeliminować trące działanie klamer)
 - Estetycznych (ząb jest zniszczony, przebarwiony)
 - Estetyczno - funkcjonalnych (chcemy połączyć z koroną element utrzymujący protezę np. zasuwę, zatrzask, teleskop itp.)
 - Funkcjonalnych (chcemy poprawić retencję dla klamer lub uzyskać dodatkowe podparcie)

Braki w uzębieniu to oprócz problemu estetycznego (spontaniczny uśmiech jest nieco utrudniony) także poważny problem medyczny- ubytek choćby jednego zęba, wiąże się z obciążeniem pozostałych oraz nierównomiernym rozkładem sił i naprężenia zgryzu, co może spowodować poważne zakłócenie funkcji żucia.

Za mało informacji? Zadzwoń do nas, chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Aktualności

Umów się na wizytę

Zapraszamy do telefonicznego umawiania się na wizytę. Sprawdź dostępne terminy w kilka minut...

czytaj więcej