Protetyka - stomatologia,estedent ,staszczyk ,implanty

Kontakt

Kielce
ul.Langiewicza 35 oraz Bohaterów Warszawy 6
Rejestracja: (41) 366 38 58
tel.kom. 721-146-298
Email
gabinet@estedent.pl

Protetyka

img27573.jpg

Leczenie protetyczne zalecane jest po utracie naturalnych zębów lub po ich znacznym uszkodzeniu. Polega na odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych poprzez uzupełnienia protetyczne.

Uzupełnienia protetyczne, dzielimy na:
- stałe – nie dające się usunąć z ust (należą do m.in. uzupełnienia ceramiczne – korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej – bardziej estetyczne). Niewątpliwie najlepszym materiałem, który jest obojętny dla tkanek i jednocześnie nie ulega starciu i przebarwieniom jest porcelana, doskonałym, materiałem są także korony i mosty porcelanowe napalone na tytan. Jest on metalem niezwykle wytrzymałym, lekkim, nie przewodzącym temperatury i absolutnie biokompatybilnym, niestety dużo droższym niż porcelana.

- ruchome – stosowane, gdy brakuje korzeni i nie ma możliwości zawieszenia protezy na sąsiednich zębach. Uzupełnienie dające się wyjąć z ust (należą do nich m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, lub acetalowe). Wadą protez ruchomych, jest mniejszy komfort użytkowania, niż w przypadku protez stałych. Jednak dzięki płycie protezy leżącej na wyrostkach zębodołowych siły powstające przy żuciu i gryzieniu rozkładają się na większy obszar, odciążając tym samym słabe lub nieliczne zęby. Elementami utrzymującymi protezę na podłożu są coraz częściej zasuwki, zatrzaski i teleskopy , zastępujące mało estetyczne klamry. Zasuwy i zatrzaski dają bardzo dobry efekt wizualny i unika się tarcia klamer o ząb.

- kombinowane (mieszane), stosowane są głównie w takich sytuacjach, w których nie ma możliwości wykonania protez stałych w pełni odpowiadających kryteriom czynnościowym i estetycznym. Wykonuje się je, jeśli ilość, jakość i rozmieszczenie zachowanych zębów pacjenta uniemożliwia wykonanie uzupełnień stałych, a zęby te powinny być objęte koronami ze względów:
 - Ochronnych (żeby wyeliminować trące działanie klamer)
 - Estetycznych (ząb jest zniszczony, przebarwiony)
 - Estetyczno - funkcjonalnych (chcemy połączyć z koroną element utrzymujący protezę np. zasuwę, zatrzask, teleskop itp.)
 - Funkcjonalnych (chcemy poprawić retencję dla klamer lub uzyskać dodatkowe podparcie)

Braki w uzębieniu to oprócz problemu estetycznego (spontaniczny uśmiech jest nieco utrudniony) także poważny problem medyczny- ubytek choćby jednego zęba, wiąże się z obciążeniem pozostałych oraz nierównomiernym rozkładem sił i naprężenia zgryzu, co może spowodować poważne zakłócenie funkcji żucia.

Za mało informacji? Zadzwoń do nas, chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Aktualności

CERTYFIKAT - IMPLANTOLOGIA

Z przyjemnością informujemy,że zarówno lek.stom.Paweł Staszczyk jak i lek.stom.Klaudia Staszczyk posiadają CERTYFIKAT UMIEJĘTNOŚCI IMPLANTOLOGA Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej

czytaj więcej